Miód spadziowy czy nektarowy - który wybrać? - Bartnik Mazurski

Miód spadziowy czy nektarowy – który wybrać?

Miód jest bardzo ważnym elementem każdej diety. Właśnie dlatego warto wiedzieć, na jakie rodzaje się decydować, oraz czym kierować się podczas jego wyboru. W tym artykule zastanowimy się wspólnie, który z dwóch wymienionych rodzajów miodu, a mianowicie miodu spadziowego, oraz miodu nektarowego, jest lepszy i korzystniejszy dla zdrowia. Po który lepiej sięgać na co dzień?

Spis treści:

  1. Czym jest i czym wyróżnia się miód spadziowy?
  2. Czym jest miód nektarowy?
  3. Miód spadziowy i nektarowy. Podobieństwa i różnice
  4. Miód spadziowy i nektarowy – który z nich wybrać?

Czym jest i czym wyróżnia się miód spadziowy?

Jak łatwo można się domyślić już po samej jego nazwie, miód spadziowy pochodzi ze spadzi drzew. W tym przypadku, zarówno iglastych, jak i liściastych. Spadź to po prostu sok drzewny, który zostaje przetworzony przez pszczoły. To dlatego miód spadziowy jest bardzo gęsty, aromatyczny i charakteryzuje się leśnym, wyrazistym posmakiem. Do tego dochodzi również bardzo charakterystyczny zapach.

Czym jest miód nektarowy?

Natomiast miód nektarowy to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj miodu. Miodem nektarowym określamy każdy, który powstał z roślin, które wydzielają nektar. To dlatego wśród miodów nektarowych wskazać można miód lipowy, akacjowy czy nawet miód manuka. Ze względu na to, że miody nektarowe mogą być całkowicie różne od siebie, różny będzie także sam ich kolor, zapach, a nawet posmak. Niemniej jednak na pewno każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Miód spadziowy i nektarowy. Podobieństwa i różnice

Zarówno miody spadziowe, jak i nektarowe posiadają wiele właściwości prozdrowotnych i właśnie z tego powodu są one tak chętnie wykorzystywane w medycynie naturalnej, a także przy produkcji kosmetyków. Różny jest jednak proces ich powstawania. Miód spadziowy powstaje ze spadzi drzew, a nektarowy z nektarów. To dlatego z reguły miody nektarowe mają nieco jaśniejszy odcień, często są nawet słomkowe. Spadziowe mają natomiast bardziej charakterystyczny zapach, który kojarzony bywa z wonią lasu.

Miód spadziowy i nektarowy – który z nich wybrać?

Nie da się ukryć, że w tej kwestii bardzo wiele zależy po prostu od osobistych preferencji. Warto spróbować każdego rodzaju miodu, aby móc wybrać ten, który najlepiej trafia w dany gust. Osoby, które poszukują oryginalnych i bardzo wyrazistych w smaku miodów, z całą pewnością jak najbardziej powinny zdecydować się na miód manuka, który jest jednym z miodów nektarowych, ale jest bardzo nietypowy!

Scroll to Top